Ko želi da ima veliku ribu na štapu mora da peca sa Savinim voblerima. Siguran ulov i pravi doživljaj borbe sa kapitalcima, bilo da je u pitanju som, smudj, štuka ili bucov, a bogami i morske ribe. Spremite se za avanturu i očekujte grdosije, jer legendarni vobleri su za legendarne ulove.
Sava lures
Doduše, i Vladimir Savić Sava je veliki čovek, pa je za očekivati da mu velike varalice i veliki ulovi najbolje idu. U njegovoj ponudi su čak 24 modela voblera za sve grabljivice i sve prilike na vodi, teba ih samo uskladiti sa ličnim afinitietima i uspeh neće izostati.
Savu sam, kao i većinu niških majstora, upoznao na Bovan kupu. “Magično jezero” samo po sebi, i okupljanje varaličara iz cele zemlje, odlična su prilika za testiranje i prezentaciju novih modela varalica. Tamo sam se prvi put sreo sa Savinim varalicama i odmah poželeo da ih imam u kutiji, što se ubrzo i deslo.
Šogunove senke
Dogogdišnji varaličarski staž naveo je Savu na razmišljanje o izradi sopstvenih modela. Tako počinje većina uspešnih kratora varalica. Mladi Nišlija razmišljao drugačije. Želeo je veliki ulov na svoju varalicu. Ne za prodaju, ne za hvalisanje, već za uživanje u spostvenoj veštini. Satisfakcija za dugogodišnje druženje sa varaličarskim štapom i mnogobrojnim modelima voblera koji su mu prolazili kroz ruke.
Prvi kapitalni ulovi pali su na preteče modela “Shadow 95” i “Shogun 100”. Bucov od 6,9 kilograma i smudj od preko pet kilograma nisu odoleli modelima koji su nastali 2016. godine. Od tada kreće ozbiljan rad i istraživanje. Mnogo pokušaja, mnogo modela, mnogo riba.
Proizvodnja
Potražnja za Savine voblere rasla je iz dana u dan. Medjutim on se nije dao. Radio ih je za sebe i poneki poklanjao prijateljima. Kada su i oni počeli da se hvale kapitalnim ulovima i postavljaju ih na društvene mreže, varaličarska javnost je bukvalno izvršila pritisak na majstora pa je morao da poveća proizvodnju.
Te, 2018. godine, Sava je prodao svoj prvi vobler. Od tada do danas potražnja raste a ulovi kapitalnih primeraka svih grabljivica se unožavaju. “U čemu je tajna?”, mnogi su pitali kreatora. Njegov odgovor je uvek isti: “Tajne nema. Potreban je dugotrajan rad, posvećenost poslu, mnogo proba i testiranja, vrhunski kvalitet materjala i delova, besprekorna završna obrada i, ono na šta ja ne mogu da utičem, a to je veština varaličara, uz obaveznu dozu sreće”, kaže Vladimir Savić Sava. Narodski rečeno, koliko je sati majstor uložio u proizvodnju voblera, toliko je, otprilike, potrebno varaličaru da dodje do ulova. Nema improvizacije, nema slučajnosti.
Moravci i Savini vobleri
Moravci se naročito hvale Savinim modelima voblera, posebno za soma i bucova. “Legend 85”, “Zeus 65” i njima srodne varijante, bilo za noć ili dan, ne praštaju somu niti bucovu. A “Pike Jerkbait 85” isprovociraće štuku bilo da je stajaća ili tekuća voda. Tu su i već dobro poznati Shogun, Shadow i Hucho modeli, radjeni za smudja.
Poslednjih nekoliko godina Sava se posvetio izradi vrhunskih džerkova za štuku i tvičeva za pastrmku. I u tome je uspešan. Kaže da mu poslovne obaveze nedozvoljavaju česte odlaske na vodu i uživanje u varaličarenju. Ipak, testiranje modela mu donekle zadovoljava prohteve za pecanjem, pogotovu što i tada zna da bude lepih ulova. U tome je razlika!